Od 28 kwietnia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy, które wymagają posiadania Świadectwa Charakterystyki Energetycznej dla budynków. Każdy nowo wybudowany i oddany do użytku dom musi posiadać taki certyfikat, który jest wymagany przy jego odbiorze. Warto pamiętać, że te zmiany dotyczą również osób, które planują sprzedać lub wynająć nieruchomość - każdy sprzedawany lub wynajmowany dom i mieszkanie musi posiadać Świadectwo Charakterystyki Energetycznej.
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?
Od 28 kwietnia 2023 r. Świadectwo Charakterystyki Energetycznej jest wymagane dla:
- 1. Wszystkich nowych budynków - konieczne do zgłoszenia zakończenia budowy lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie,
- 2. Budynków wybudowanych na podstawie projektów budowlanych zatwierdzonych przed 19 września 2020 r.,
- 3. Budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 metry kwadratowe, świadczących usługi dla ludności - właściciele lub zarządcy takich budynków będą musieli umieścić w widocznym miejscu kopię certyfikatu.
Co to jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku lub jego części na energię. Świadectwo charakterystyki energetycznej uwzględnia energię potrzebną do ogrzewania budynku, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania c.w.u. W dokumencie zawarte są dane o wskaźniku rocznego zapotrzebowania na energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną, energię użytkową, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, jednostkową wielkość emisji CO2.
Dla użytkownika domu czy mieszkania najważniejszy jest wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, ponieważ pozwala oszacować koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.
To dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku lub jego części na energię. Świadectwo charakterystyki energetycznej uwzględnia energię potrzebną do ogrzewania budynku, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania c.w.u. Wiesz już, co to jest świadectwo energetyczne budynku. Czas poznać szczegóły, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć ten dokument.
Inne nazwy to między innymi:
Czy mieszkanie w bloku musi mieć świadectwo energetyczne?
Od kwietnia 2023 świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub najmu każdego lokalu. Jeśli mamy zamiar:
- 1. sprzedać lub wynająć mieszkanie, musimy okazać dokument nabywcy czy przyszłemu lokatorowi,
- 2. kupić czy wynająć mieszkanie, świadectwo powinniśmy otrzymać zarówno od dewelopera, jak i osoby prywatnej podczas zawierania transakcji.
W tym przypadku pojawia się nowy obowiązek dla deweloperów. Nie mogą oni jak dotąd sporządzać świadectwa dla całego budynku. Każdy lokal powinien mieć odrębne świadectwo energetyczne mieszkania
Co zawiera świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne z 2024 roku zawiera informacje o:
- 1. rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
- 2. rocznym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną,
- 3. rocznym zapotrzebowaniu na energię użytkową,
- 4. udziale odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
- 5. jednostkowej wielkości emisji CO2.
Dla właścicieli i użytkowników domów czy mieszkań, najważniejszym wskaźnikiem jest roczne zapotrzebowanie na energię końcową, które pozwala oszacować koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.
Czy dom musi mieć świadectwo energetyczne?
Od kwietnia 2023 świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub najmu każdego domu. Jeśli mamy zamiar:
- 1. sprzedać lub wynająć dom, musimy okazać dokument nabywcy czy przyszłemu lokatorowi,
- 2. kupić czy wynająć dom, świadectwo powinniśmy otrzymać zarówno od dewelopera, jak i osoby prywatnej podczas zawierania transakcji.
Świadectwo energetyczne domu zawiera analizę różnych czynników, takich jak izolacja termiczna, systemy grzewcze i chłodzące, czy też rodzaj materiałów budowlanych użytych podczas konstrukcji. Każdy sprzedawany lub wynajmowany dom powinien mieć odrębne świadectwo energetyczne domu
Ile kosztuje świadectwo energetyczne?
Koszt wystawienia certyfikatu za dom jednorodzinny wynosi obecnie około 500 zł, a średnia rynkowa cena świadectwa mieszkania wynosi około 350 zł. Na rynku pojawiło się niestety wiele usług oferujących nierzetelnie wykonane świadectwa, które w przyszłości mogą zostać zakwestionowane przez Ministerstwo Rozwoju i Transportu. Przy wyborze firmy poza ceną warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie oraz opinie klientów.
Zamów świadectwo energetyczne w serwisie Audytomat!
Audytomat oferuje wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej online w cenie od 299zł. Realizujemy zamówienia dla każdego rodzaju nieruchomości. Jeśli potrzebujesz świadectwa, zapoznaj się koniecznie z naszą ofertą.