Wypełnij formularz w celu darmowej weryfikacji certyfikatu energetycznego:

Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego świadectwa energetycznego, skorzystaj z naszego darmowego narzędzia, które pozwoli Ci na weryfikację Twojego świadectwa przez naszych ekspertów.

Wysyłając zgłoszenie zgadzasz się na udostępnienie swoich danych oraz kontakt w sprawie weryfikacji autentyczności świadectwa.

Certyfikat energetyczny - co muszę widzieć?

Certyfikat charakterystyki energetycznej powinien być sporządzony przez audytora energetycznego i jest ważny przez 10 lat od daty jego wystawienia. Świadectwo określa m.in.:

  • - charakterystykę energetyczną budynku,
  • - szacowane roczne zużycie energii,
  • - klasyfikację energetyczną budynku,
  • - zalecenia dotyczące możliwości poprawy efektywności energetycznej.

Regulacje dotyczące świadectw energetycznych zawarte są w prawie budowlanym oraz w rozporządzeniach, które określają szczegółowe zasady ich sporządzania, wydawania i wykorzystania.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Od kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne jest obowiązkowe przy każdej sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. W przypadku braku świadectwa grozi grzywna do 5 tys. zł.

Kiedy nie trzeba mieć świadectwa energetycznego?

Świadectwa nie wymaga się w przypadku nieruchomości które: są zabytkami, wolnostojących budynków o powierzchni mniejszej niż 50 mkw, są miejscami kultu religijnego bądź są użytkowane mniej niż 4 miesiące w roku.

Jak wykonać świadectwo energetyczne?

Najłatwiejszym sposobem jest zamówienie świadectwa energetycznego online. Wystarczy wypełnić nasz formularz, a świadectwo zostanie wykonane nawet w ciągu 24 godzin.

certyfikat energetyczny wzór